KÁLDI BORÁSZAT
A KÁLDI Borászat egy néhány éves múltra visszatekintő kis butik pincészet, melyben Káldi Gergő tulajdonos borszenvedélye és alkotási vágya, kísérletező kedv és kíváncsiság ölt testet. A szőlészeti és borászati munkákat külső segítséggel, de leginkább ő maga végzi, állandó gondoskodó figyelme és jelenléte, a legjobb minőségre való törekvés tetten érhető a borokban.
„Nem a mennyiség van a fókuszban, a csodát keresem, és a szépet akarom alkotni, remélem, hogy egyszer sikerül.”
Gergő eddig leginkább a testes, komplex vörösborok készítése terén szerzett tapasztalatokat, idén a különböző stílusú fehérborok világába is betekint. Egyáltalán nem a borászok világából indult ki, talán ezért is különlegesek a borai.
Márkvárt János
50% Kadarka folyik az ereimben. Két ősöreg kadarka ültetvényem van. Az egyik 1935-ös telepítés, a másik ennél is korábbi.
Manapság is művelem ezeket a szőlőtőkéket. A szőlőtől a palackig mindent én és a családom intézünk. Organikusan dolgozunk a szőlőültetvényeken, hogy megőrizzük élénk talajunkat.
Célom, hogy megmutassam a szekszárdi vidék hagyományait és eleganciáját, olyan régen is készült borok készítésével, mint a Kadarka, a Kékfrankos és a Bikavér. Hiszem, hogy a természet tudja a dolgát, ezért igyekszem a lehető legkevesebbet beavatkozni a pincében.
Pálinkás Pince Szekszárd
Pincészetünk egy kis családi vállalkozás, az ország egyik legjobb vörösbor termő borvidékén. Borainkat 1986 óta értékesítjük, jelenleg 10 hektáron gazdálkodunk. Pincészetünk és területeink nagy része Szekszárd város déli részén található. Vörös, fehér és rosé borokat egyaránt értékesítünk. A pincészetben Tamás fiammal végezzük a feladatok nagy részét, közös erővel jó eredményeket érünk el a borok világában. Nagyapámtól és dédapámtól örököltem szőlő és a bor szeretetét, ami végig kíséri munkámat.
Pálinkás László 1986 óta készít bort a szekszárdi borvidéken. A szőlő, bor szeretetét, művelését nagyapjától tanulta, aki mesterfokon művelte ezt a hagyományt. Megfontoltság, lelkiismeretes munkavégzés jellemzi, így a kész nedűket mindig csak a legjobb minőségben engedi piacra kerülni.
Családi, kézműves borászatunkat 2003-ban alapítottuk, azzal a céllal, hogy megőrizzük, illetve továbbéltessük Mohács kitűnő adottságokkal rendelkező szőlőhegyének – a mi nyelvünkön, azaz sokacul a Planinának – szőlő és borkultúráját. Ekkor kezdtünk szőlőtelepítésbe és körvonalazódott a ma 6,5 hektáros birtok szerkezete.
Őseim sokac-horvátok, életük és kultúrájuk szerves része a szőlő és a bor. Az ő nyelvükön a planina hegyet, szőlőhegyet jelent. Nem múlott úgy el nap, hogy ezt a kifejezést ne ejtették volna ki a szájukon. A mohácsi szőlőhegy mindig is jelölve volt a hajdani magyarországi bortérképeken. A hazaiból – ahogy nálunk a régi gazdák a kadarkát becézték – készült fehér, siller és vörösbor is.
Célunk megőrizni és tovább éltetni Mohács szőlő- és borkultúráját. A bor kultúrájának vonzásában, szülővárosom szőlőhegyén készítjük borainkat a természet és a korszerű tudás segítségével, a magam telepítette szőlőben, saját felfogás szerint, izgalmas fajtákból.
Meggyőződésünk, hogy a legjobb a természetes, ezért célunk, hogy olyan borokat hozzunk létre a természet segítségével, amely minden manipulációtól mentesen, hűen tükrözi a szekszárdi borvidék, a dűlő és az évjárat sajátosságait.
Szőlőink 5 km-es körzetben találhatóak, legnagyobbrészt hegytetőn. A nyáron egyre gyakrabban túlmelegedő katlanokkal szemben, a szellősebb kiegyenlítettebb klímájú hegytetői területeket részesítjük előnyben. Manapság azon dolgozunk, hogy organikusra állítsuk ültetvényeinket. Borainkat hagyományos módon – spontán erjesztéssel, hozzáadott anyagok nélkül – és a legmodernebb technológiát kihasználva készítjük.
“Borainkba mindössze három dolgot teszünk: szőlőt, a szívünket és a lelkünket”