A jó történetek egy pohár borral kezdődnek…
…nekünk pedig van miről mesélni: a levéltári adatok szerint 1746 óta művelik felmenőink a szekszárdi domboldalakat. Az ő emléküket őrizzük a borcímkéinken szereplő, XX. századi családi fotókkal, és a róluk szóló (legtöbbször humoros, néha szívbemarkoló) történetekkel.
János az Eszterbauer család 10. generációja, aki feleségével, lányaival, és Klein Miklós borász segítségével működteti a tradíción alapuló vállalkozást. A helyi adottságoknak megfelelően kínálatunk nagy részét vörösborok adják, a szekszárdi fajták – kadarka, kékfrankos és bikavér – a borvidék sokszínűségét hirdetik, a világfajták pedig a nemzetközi porondon aratnak újabb, és újabb sikereket.
Mucsi Zalán alföldi származású, harmadik generációs borász. A Tolnai borvidéken található Gyönkre udvarolt, közben a szekszárdi borvidékkel kacérkodott, de apósa gyönki pincealapítást javasolt neki. Mucsi Zalán egy, a Pelzberg-dűlőben található romos pincébe szeretett bele, amit aztán az esküvőn összetáncolt pénzből vásároltak meg 2008-ban és ezzel kezdetét vette a birtoképítés. Az 1880-ban épült présházat renoválták, szőlőt telepítettek. Az első évben mindössze egy hordónyi öreg tőkés kékfrankos született, és a 300 palack két nap alatt elkelt. Ez volt az első sikerélmény, amely meggyőzte a családot, hogy érdemes komolyabban foglalkozni a pincészettel.
Az évek során több területet is sikerült megvásárolni a birtokközpont körül, így a teljes terület mára elérte a 2,5 hektárt. Fajtákat tekintve a kékfrankosé a vezető szerep, az öreg tőkés ültetvény mellett fiatal telepítésű osztrák klónok várják a termőre fordulást. Cabernet franc, merlot és kadarka osztozik még a területeken, melyeket a kezdetektől fogva organikusan művelnek.
A Neiner Pince egy kis családi borászat a szekszárdi történelmi borvidéken, jelenleg három hektár szőlővel, kiváló dűlőkben: Őcsényi-hegyen, Porkoláb-völgyben, Csacska-tetőn és Ferenc-szurdikban. Hagyományosan bortermelő család vagyunk, évszázadok óta Szekszárdon élünk – nagyapáink még az 1700-as évek elején érkeztek Bajorországból – és foglalkozunk borkészítéssel. Emberöltők szorgos munkája ez kis birtok, amely nekünk sok munkát, ugyanakkor örömet és büszkeséget is szerez, benne a ma már igazi hungaricumnak számító Kadarka ültetvényekkel.
Hárman vagyunk testvérek (János, András, István), mi műveljük a szőlőt, gondozzuk a birtokot, borászkodunk a pincében. Gyakorlatilag manufakturális módszerekkel dolgozunk, megőrizve az évszázadok során átadott hagyományos eljárásokat, miközben a mai kor vívmányaiból is használjuk a feltétlenül szükségeseket.
Családi, kézműves borászatunkat 2003-ban alapítottuk, azzal a céllal, hogy megőrizzük, illetve továbbéltessük Mohács kitűnő adottságokkal rendelkező szőlőhegyének – a mi nyelvünkön, azaz sokacul a Planinának – szőlő és borkultúráját. Ekkor kezdtünk szőlőtelepítésbe és körvonalazódott a ma 6,5 hektáros birtok szerkezete.
Őseim sokac-horvátok, életük és kultúrájuk szerves része a szőlő és a bor. Az ő nyelvükön a planina hegyet, szőlőhegyet jelent. Nem múlott úgy el nap, hogy ezt a kifejezést ne ejtették volna ki a szájukon. A mohácsi szőlőhegy mindig is jelölve volt a hajdani magyarországi bortérképeken. A hazaiból – ahogy nálunk a régi gazdák a kadarkát becézték – készült fehér, siller és vörösbor is.
Célunk megőrizni és tovább éltetni Mohács szőlő- és borkultúráját. A bor kultúrájának vonzásában, szülővárosom szőlőhegyén készítjük borainkat a természet és a korszerű tudás segítségével, a magam telepítette szőlőben, saját felfogás szerint, izgalmas fajtákból.
Meggyőződésünk, hogy a legjobb a természetes, ezért célunk, hogy olyan borokat hozzunk létre a természet segítségével, amely minden manipulációtól mentesen, hűen tükrözi a szekszárdi borvidék, a dűlő és az évjárat sajátosságait.
Szőlőink 5 km-es körzetben találhatóak, legnagyobbrészt hegytetőn. A nyáron egyre gyakrabban túlmelegedő katlanokkal szemben, a szellősebb kiegyenlítettebb klímájú hegytetői területeket részesítjük előnyben. Manapság azon dolgozunk, hogy organikusra állítsuk ültetvényeinket. Borainkat hagyományos módon – spontán erjesztéssel, hozzáadott anyagok nélkül – és a legmodernebb technológiát kihasználva készítjük.
“Borainkba mindössze három dolgot teszünk: szőlőt, a szívünket és a lelkünket”